Papieski szlak kajakowy (124,7 km.)

Papieski szlak kajakowy rzeką Słupią jest upamiętnieniem pobytu abp. Karola Wojtyły na tych terenach. W roku 1964, przyszły papież Jan Paweł II wraz z grupą zaprzyjaźnionych kajakarzy odbył spływ. Wyprawa ta była kontynuacją zapoczątkowanych w 1958 roku pobytów wakacyjnych na tzw.: Ziemiach Odzyskanych. Młodzi inteligenci skupieni wokół arcybiskupa Wojtyły podczas wcześniejszych spływów zwiedzili tereny wokół Łyny, Kanału Elbląsko – Ostródzkiego, Obry, Piławy, Redy. Jak pisze Jerzy Dąbrowa – Januszewski, w książce Słupią – śladami Karola Wojtyły: ...dwunastoosobowa grupa kajakarzy z Krakowa, ze sprzętem jechała nad Jezioro Węgorzyno etapami, najpierw pociągiem z Krakowa do Gdyni, skąd tzw. koleją motorową późnym wieczorem dojechała do Bytowa. Następnie samochodami do Sulęczyna - nad jezioro. Był 20 lipca 1964 roku. Tego dnia wcześnie rano arcybiskup Karol Wojtyła podążał ku spływowiczom służbowym samochodem, z Gdańska przez Kartuzy, Sierakowice do Gowidlina. Tam, z kościelnego wzgórza, po modlitwie w kościółku, popatrzył na jezioro i drogą na zachodnim brzegu pojechał w kierunku Sulęczyna – na spotkanie z kajakarzami.

Spływ Słupią jest niesamowitym przeżyciem, gdyż malownicza rzeka, co chwilę zaskakuje swoimi tajemnicami: bystrzami, kanałami, wartkim nurtem, ciekawym, urozmaiconym, miejscami kamienistym dnem. Coraz rzadziej można na niej spotkać urocze zwaliska drzew, będące kryjówką dla wielu zwierząt rzecznych, gdyż sukcesywnie szlak jest oczyszczany, aby kajakarze mogli swobodnie płynąć. Liczne przewodniki, opisujące rzekę już od lat 50 XX – tego wieku podają, że na przebycie szlaku potrzeba około siedmiu dni. Ze względu na wiele miejsc do biwakowania, ułatwienia w koniecznych transportach kajaków drogą lądową, warto pozostać na szlaku nieco dłużej i podziwiać bogactwo północno – środkowopolskiej przyrody.

Na trasie spływu można oglądać wysokie brzegi porośnięte w większości sosnami, jak również starymi okazami dębów i buków. W okolicach Gołębiej Góry można podziwiać 30 metrowe, 180 – letnie sosny, rosnące na skarpie. Ponadto wiele gatunków rzadko spotykanych roślin ma tutaj swoje kryjówki (m.in. konwalia majowa, marzanka wodna, bażyna czarna, daglezja). Niespotykane zwierzęta również zamieszkują te tereny, a wśród nich orzeł bielik! (okolice Soszycy) oraz ryby: pstrągi potokowe, strzeble, kozy, lipienie, klenie, jelce. Inną ciekawostką na szlaku są zabytkowe budynki elektrowni wodnych m.in. elektrowni wodnej Struga w gminie Kołczygłowy, w której po dziś dzień działają założone w 1896 roku turbiny i ponad stuletnie żarówki węglowe! Samorządowcy z części województwa pomorskiego postanowili uczcić fakt pobytu arcybiskupa Wojtyły na naszych terenach. 3 kwietnia 2006 roku odbyło się spotkanie u ówczesnego starosty bytowskiego, Michała Świątka – Brzezińskiego, które zainaugurowało budowę kajakowego papieskiego szlaku rzeką Słupią. Uczestnicy podpisali porozumienie w sprawie ustawienia pamiątkowych obelisków w gminach, przez które wiedzie szlak. Od 2006 do polowy 2007 roku poszczególne gminy realizowały warunki porozumienia i w prawdopodobnych miejscach postoju krakowskich kajakarzy, ustawiały kamienie. I tak na trasie spływu, stanęło 10 pamiątkowych obelisków:

  • Gmina Sierakowice –  przystań Gowidlino
  • Gmina Sulęczyno – przystań Sulęczyno
  • Gmina Parchowo – przystań Parchowo
  • Gmina Parchowo – przystań Soszyca
  • Gmina Bytów i Gmina Czarna Dąbrówka – przystań Gołębia Góra
  • Gmina Kołczygłowy – przystań Gałąźnia Mała
  • Gmina Dębnica Kaszubska – przystań Leśny Dwór
  • Gmina Kobylnica – przystań Lubuń
  • Gmina Wiejska Słupsk – przystań Krępa Słupska
  • Gmina Miejska Słupsk – przystań Słupsk

Informacja o publikacji Słupią-śladami Karola Wojtyły

Zarząd Związku Miast i Gmin Dorzecza Rzeki Słupi i Łupawy, którego przewodniczącym jest Pan Maciej Kobyliński – Prezydent Miasta Słupska postanowił wypromować Papieski szlak kajakowy jako produkt naszego regionu. Tak zatem powstała książka Słupią-śladami Karola Wojtyły. Jest ona nie tylko kroniką upamiętniającą uroczystości odsłonięcia obelisków, ale znajdują się w niej interesujące informacje o regionie, jak np.: odnalezienie prawdziwych źródeł Słupi! Autor tekstów Jerzy Dąbrowa-Januszewski odnosi się również do samej genezy kajakowych wypraw krakowskiej „Rodzinki” - grupy skupionej wokół abp. Wojtyły.

 We wstępie, napisanym przez Panią Elżbietę Szalewską, znajdują się odniesienia do życia duszpasterskiego w latach sześćdziesiątych i panujących wówczas nastrojów społecznych.

Zachęcam do przeczytania niniejszego opracowania.

W imieniu Zarządu ZMiGDRSiŁ chciałabym podziękować:

Panu Jerzemu Dąbrowie – Januszewskiemu – autorowi tekstów

Pani Elżbiecie Szalewskiej – autorce wprowadzenia i członkini zespołu redakcyjnego

Panu Janowi Maziejukowi – autorowi zdjęć

Panu Arturowi Wróblewskiemu – który opracował tekst graficznie i przygotował do druku

Pani Katarzynie Pańczyk – członkini zespołu redakcyjnego

Panu Tadeuszowi Martychewiczowi – członkowi zespołu redakcyjnego

oraz panu Stanisławowi Jankowi – inicjatorowi utworzenia szlaku i wydania książki.

Ponadto chciałabym podziękować instytucjom, które finansowo wsparły wydanie publikacji. Dzięki nim mogło ona ostatecznie przyjąć formę pięknego wydania albumowego z kolorowymi zdjęciami.

Dziękuję:

Miastu Słupsk, Miastu i Gminie Bytów, Gminom: Sierakowice, Kołczygłowy, Sulęczyno, Dębnica Kaszubska, Parchowo, Kobylnica, Słupsk, Czarna Dąbrówka
oraz Starostwu Powiatowemu w Bytowie, Nadleśnictwu Leśny Dwór, Elektrowniom Wodnym w Słupsku i Zakładowi Poligraficznemu Grawipol.

            11 lipca, w Lubuniu (Gmina Kobylnica) o godzinie 18.30 odbędzie się promocja publikacji Słupią – śladami Karola Wojtyły, w której udział wezmą: Jerzy Dąbrowa – Januszewski-autor tekstów oraz Anna Szemraj-koordynator wydania publikacji. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę.

Trasa spływu kajakowego Słupią - mapa z przewodnika Kajakiem po wodach Pomorza Zachodniego, 1971 rok

Więcej informacji o regionie i możliwościach zorganizowania spływów na stronach:

www.ekajaki.pl

www.dolinaslupi.pl

10 pamiątkowych obelisków - Szlak papieski Słupią