16.07.2013W Słowińskiej Zagrodzie - Kluki

W słowińskiej zagrodzie (Trzy tygodnie na przełomie lipca i sierpnia, codziennie oprócz poniedziałków, godz. 10.00-16.00)

W tym czasie odbywają się prezentacje zajęć, pozwalające dostrzec zmiany warunków życia mieszkańców Kluk, jakie zachodziły w latach 1917 - 1950, tj. w czasie jaki przedstawiają wnętrza muzealnych zagród. W rybackich izbach z 1917 roku ubija się masło w kierzynce i gotuje kartoflankę, przędzie nici na kołowrotku i tka krajki na deseczkach, kręci powrozy, szyje sieci rybackie i wyplata kosze.

W zagrodzie z lat 30., gdzie mieszkała wielopokoleniowa rodzina, prezentuje się zajęcia świadczące o wyższym już poziomie życia na wsi słowińskiej, na który wpłynął rozwój rolnictwa i postęp techniczny. Tu szyje się odzież na maszynie krawieckiej, pierze dzwonem, smaży się drożdżowe wafle i robi twaróg, poza tym dłubie się klumpy dla konia i melioruje teren. W dwurodzinnej zagrodzie, pokazującej wnętrza słowińskiego mieszkania z lat 40. i mieszkania osadników wileńskich z lat 50., wykonuje się domowe i przyzagrodowe zajęcia tworzące ówczesną rzeczywistość wiejską. Oprócz zapraw domowych i dań charakterystycznych dla przybyłych na te tereny osadników robi się koronki, prasuje żelazkiem z duszą i żelazkiem na węgiel, kopie się torf i miele zboże w żarnach.

źródło: www.muzeumkluki.pl


wróć